Hiina võlu ja valu – tütarlastekoori Ellerhein kontserdireis Hiina

15 päeva, 6 lennureisi, 24 tundi õhus, 3 kiirrongi, 13 tundi kiirrongis, 6 erinevat linna, Peking-Taiyuan-Yinchuan-Shanghai-Nantong-Wuhan-Peking, 6 kontserti, 8 hotelli, 12 tundi laulmist, 6 tunnine ajavahe, 5 lõhutud kohvrit – tütarlastekoori Ellerhein kontserdireis Hiina Rahvavabariiki.

 

Tallinna Huvikeskus Kullo tütarlastekoor Ellerhein saabus neljapäeval, 31. oktoobril tagasi kodumaale oma kahenädalaselt ning väga värvikalt kontserdireisilt Hiina Rahvavabariiki. Koor külastas kahe nädala jooksul kuute erinevat linna ning andis sama palju kontserte. Peale igat kontserti toimus koorilauljatel kohtumine austajatega, keda oli palju! Koorilauljad said tunda ennast tõeliste staaridena signeerides plaate ning poseerides fotodel.

 

Koori peamine eesmärk kontserdireisil mandariinimaale oli tutvustada Eesti kultuuri ja koorimuusikat, tugevdada kultuurilisi sidemeid kahe riigi vahel ning saada ka ise tuttavamaks Hiina kultuuriga. Kontsertide kavas oli Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Olav Ehala, Mart Saare, Ko Matsushita, Alice Ping Yee Ho jt looming.

 

Koori peadirigent Ingrid Kõrvits turneest: “Hiina pakkus üllatusi igal sammul. Sealne kultuur on ikka väga-väga erinev meie omast. Olin kuulnud, et hiina publik on suhteliselt jahe ja ei näita oma emotsioone väga välja. Tahtsime oma kontsertidega seda müüti purustada ja publiku “üles sulatada”. See meil tõepoolest õnnestus ja selle üle on väga hea meel! Hea meel on ka, et hoolimata pikast reisist ja vintsutustest olid lauljad kogu reisi vältel rõõmsas meeleolus ja esinesid kontsertidel kindlalt. Kontserdisaalid olid uhked ja hea akustikaga, rahvast kuulamas palju ning vastuvõtt soe, esinemisi kuulati tähelepanelikult ja elati kaasa. Aga minu jaoks jäi Hiina siiski võõraks ja kaugeks, ja ilmselt lähiajal ma sinna väga tagasi minna ei igatse… Tabasin end ka mõttelt, et küll on hea, et olen sündinud Eestis…”

 

Turnee algas üllatusega – peale 12tunni pikkust reisi Tallinnast Pekingisse selgus, et koori ootab ees veel pea sama pikk reis esimesse hotelli Taiyuani nimelises linnas. Kohe turnee alguses oli näha, et agentuur, kes Ellerheina Hiinasse esinema kutsus ning kaks aastat seda reisi ette valmistas, ei olnud Euroopalike tavadega kontserdiagentuur. Esimene nädal Hiinas möödus lugematute reisitundide ja vaid ühe kontserdiga, mis toimus 20. oktoobril Yinchuanis. Kontserdist tegi üllatuslikult otseülekande kohalik raadiokanal. Vahetult pärast kontserti sai koor teate, et järgmine esinemine on tühistatud seoses partei üritustega teatrimajas, kus kontsert pidi kahe päeva pärast toimuma. See tähendas praktiliselt terve algselt saadetud ajakava muutumist ning teadmatust, millal ja millega edasi liigutakse. Korraldajatega saavutati siiski kokkulepe, ning koor lendas edasi Shanghaisse, kuhu jõuti esialgse ajakavaga võrreldes päev varem. Huvitav on see, et Hiinas ei ole mingi probleem saada järgmiseks päevaks lennupileteid ja hotellikohti 41 reisijale… 

Viimaks, 25. oktoobril toimus Shanghais turnee teine kontsert. Kontserdipaigaks Shanghai Oriental Art Centre, mille 2000kohalise kontserdisaali akustika oli parim, mida tütarlastekoor Ellerhein kunagi kogenud on. Saali akustika toetas nii laulmist kui ka kontserdi kuulamist – ükskõik millises kohas saalis istuda, lavalt kostab kõikjale võrdselt hästi. Muljetavaldav oli ka Shanghai kesklinn oma öiste tulede ja valgusmänguga. 

Kolmas kontsert toimus Shanghai lähedal asuvas sadamalinnas Nantongis. Sellele järgnes viie ja poole tunnine kiirrongi sõit Wuhani. Wuhani ülikooli saalis anti turnee neljas kontsert, kus koor jagas lava kohaliku ülikooli segakooriga. Ühiselt kanti ette seade hiina rahvaviisist “Jasmiin”, mille esitus vaimustas publikut sedavõrd, et aplodeeriti lausa püsti seistes… 

Järgmine päev algas enne päikesetõusu. Kiirrong viis koori Pekingisse, et seal oma turnee kaks viimast kontserti anda. Need toimusid International Culture Communication Centre in China Conservatory of Music ja National Library Art Centre’is. Tütarlastekoori Ellerhein viimast kontserti olid kuulamas ka Eesti Saatkonna Hiinas esindajad ning eesti keele õppijad Hiinas. Kontserdi lõppedes ei tahtnud ovatsioonid lõppeda – selline käitumine on Hiina publiku puhul väga ebaharilik. Pigem on tavapärane kontserdi ajal rääkimine, söömine, kõva häälega aevastamine ja köhimine, filmimine ja pildistamine, täielik vaikus kontserdisaalis on pigem harv nähtus (kuigi seda siiski esines). Kuulajate seas oli ka lapsi, sest hiina perekonnad peavad väga oluliseks laste muusikaharidust.

 

Kahe nädala jooksul ööbis koor kokku kuues erinevas linnas ja kaheksas erinevas hotellis. Lauljate kohvrid said kõvasti vatti, maksimaalselt viibiti ühes hotellis kaks ööd. Igas uues ööbimiskohas ootas ees ka uus söögilaud. Toit Hiinas on eestlasele harjumatu, kuid huvitav. Pulkadega söömine ei valmistanud reisi lõpuks enam raskusi, küll aga oli tekkinud küllastus riisist, mida pakuti põhiroana iga toidukorra juurde. Toidupoodides on kõikvõimalikud produktid pakendatud mitmesse kilekihti. Näiteks on kuivatatud puuviljad pakendatud kilepakendis veel omakorda eraldi pakenditesse, niisamuti krõpsud jm. Eurooplastena tundus selline mitmekihiline pakendamine mõttetu raiskamisena. Populaarne on ka toidu kaasaostmine, mille puhul on samuti kõik topelt pakendatud – kohvi kaasa ostmisel pakendatakse papptops veel eraldi kilekotti jne. Samal ajal muretseb ülejäänud maailm prügimerede ning plastikureostuse pärast…

 

Lisaks rohkele reisimisele ja kontsertidele jõudis koor vähesel määral näha ka Hiina vaatamisväärsusi. Külastati Hiina stiilis mošeed, Hiina ajalugu tutvustavat muuseumi, öist Shanghaid ning kuulsat Hiina müüri. Sügava ning väga Euroopaliku mulje jättis öine Shanghai oma tulede ja värvidega. Hiina müür oma järsakute ja suursugususega pani mõtlema inimestele, kes selle ehitamisel (alustati juba 300 aastat eKr) osalesid. Oli võimas tunne seista nii olulisel ja tuntud ajaloolisel märgil, mille trepiastmeid on lihvinud aastasajad.

 

“Mandariinimaa pakkus meie lauljatele unustamatuid kogemusi, alustades hingematvalt kaunitest hetkedest laval lõpetades värvikate seiklustega turgudel, tänavatel ning bussides. Turnee liitis meie koori nagu Super Attack liim. Kaks nädalat ninapidi koos olla, annab tunda, kuid seda vaid kõige paremas mõttes. Võin uhkusega öelda, et mul on olnud Hiina müüril treppidel kõndimisest hing kinni, olen jäänud pildina mitmete kümnete (kui mitte sadade) hiinlaste telefonimällu ning ahminud endasse kõike, mida Hiinal pakkuda on. Ja seda ainult tänu Ellerheinale,“ võtab tütarlastekoori eelmise hooaja koorivanem Anett Arutamm kokku kontsertturnee.

 

Tütarlastekoori Ellerhein Hiina kontserdireisi iga päev oli täis mitmesuguseid üllatusi ja ootamatusi. Turnee oli pingeline, ajakava (eelkõige reisi teine pool) tihe, muutusi ja teadmatust üksjagu. Kokkuvõttes oli reis Hiina Rahvavabariiki siiski väga kirgastav. Kultuurišokk paneb ilmselt veel mõnda aega õhku ahmima.

 

Vaata galeriid koori reisist Ellerhein Facebooki lehel.