Tütarlastekoor Ellerhein esines Aasta Muusik 2016 auhinna kätteandmisel

ERRi muusikatoimetajad valisid Aasta Muusikuks helilooja, kitarristi ja pedagoogi Robert Jürjendali.
Jürjendal alustas oma loometeed 1980. aastatel elektroakustiliste katsetustega Eesti Raadio ja Tallinna Linnahalli stuudiotes ning kitarristi ja laulukirjutajana ansamblis 777. Aastatel 1992−1997 osales ta Robert Frippi “Guitar Craft” kursustel Saksamaal. Ta on ka ansamblite Weekend Guitar Trio, Fragile ning UMA asutaja.

Aktiivse muusikuna on ta töötanud koos nii kodu- kui välismaiste artistidega, esireas Tõnis Mägi ja Riho Sibula. Jürjendal on salvestanud palju heliplaate, kirjutanud filmi- ja teatrimuusikat, loomingut eri ansamblikoosseisudele jpm. Tema loomingu tuumiku moodustavad elektroakustilised teosed kitarridele, ilmekaks näiteks on kaks sooloplaati “Rõõmu Allikas” ja “Valguse palsam”. Värskeim üllitis eelmise aasta viimastelt päevadelt on Valdur Mikita, Robert Jürjendal ja Kaido Kirikmäe ühise sõna ja heli album “Iluküsija”.

Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.
Möödunud aastatel on selle pälvinud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Tiia-Ester Loitme (2008), Anu Tali (2006), Kalle Randalu (1982), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), Erkki-Sven Tüür (1996), Tõnu Kaljuste (1998), Rein Rannap (2002) jt.

Pidulik kontsert „Aasta muusik 2016“ toimus 8. jaanuaril kell 16. Lisaks Weekend Guitar Triole esitasid Jürjendali loomingut lauljad Iris Oja ja Mati Turi, tütarlastekoor Ellerhein jt. Kontserti sai otseülekandes jälgida ETV, Klassikaraadio ja Vikerraadio kanalitelt.

Tütarlastekoori Ellerhein ja autor Robert Jürjendali esituses kõlas teos “VEEL”.

Helilooja teosest: “Teose algidee sündis minu tagakambri vanal, pisut häälest ära pianiinol ning ootas kannatlikult mitmeid aastaid enne kui noodipaberile jõudis. Sellele sündmusele aitas kaasa aastatagune Ellerheina kontsert Tallinna Jaani kirikus. Olin nende esinemisest lummuses ja see elustas ka ammuse viisijupi, mida nüüd üsna selgelt koori kõlaga seostasin. Peateema jõulisem kujund sai enda kõrvale peagi tuulepuhangulise, kergema koega kõrvalteema, loo kirjutamine kulges kui rulluv merelaine rannaliival. Taandudes tasahilju pianiino juurest, tekkis mõte sulandada koori kõla elektrikitarriga. Jätsin selle võimaluse lahtiseks – teost saab esitada nii kitarrisaatega kui ka ilma. Teose “VEEL” tekst on küll seotud merega, aga jätab oma kujundite tõttu vabaduse erinevateks tõlgendusteks. See on ka ainus võimalus nii suure “tundmatuga” kohtumisel.”

Kontserti saab järgi vaadata: https://arhiiv.err.ee/vaata/aasta-muusik-2016-robert-jurjendal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *