San Francisco tütarlastekoor külastab Eestit 16.-19. juuni

Juba üle 30-aastase tegutsemisaja vältel on San Francisco tütarlastekoori nimetatud üheks maailma tugevamaks vokaalgrupiks. Nende ettevalmistuse ning esinemise taseja mitmehäälse koorimuusika esitamise kvaliteet on saanud palju kiidusõnu nii muusikutelt, kriitikutelt kui ka publikult. San Francisco Sümfooniaorkestri muusikajuht Michael Tilson Thomas: “San Francisco tütarlastekoor on tõeline aare. Nende treening, musikaalsus ja elav hingestatus on näha iga kord, kui nad esinevad. Olen nautinud pikka koostööd nendega ja loodan, et see kestab veel aastaid.”

Koori 30. sünnipäeva hooaeg aastail 2008–2009 kulmineerus esinemisega president Barack Obama ametisse kinnitamise tseremoonial ja debüüdiga Alice Tully saalis New Yorgi Lincolni keskuses.

San Francisco Tütarlastekoor asutati 1978. aastal. Sellest on kujunenud piirkonna koorimuusikakeskus, mille töös osalevad tüdrukud vanuses 5–18 aastat, 400 lauljat kõigist San Franciscoga piirnevast üheksast maakonnast. Rahvusvaheliselt tunnustatud koori on California osariigi kunstinõukogu nimetanud “tütarlaste hääletreenimise eeskujuks”. Koori juurde kuuluvad professionaalsel tasemel esinemis-, salvestus- ja kontserdireisigrupp, neljatasemeline koorikooli programm ja eelkoor 5–7aastastele.

Koori kool pakub õpilastele suurepärast haridust, mille eesmärk on juhatada tütarlapsed esialgsest tutvumisest koorimuusika kui kunstivormiga koori- ja vokaaltehnika täiskursuseni. Laialdane muusikaline haridus sisaldab meisterliku koorilaulu õpet ja arendamist, vokaaltehnikat, muusikateooriat, muusikaajalugu ja esinemisstiile. Distsipliin, tiimitöö ja keskendumisvõime õpetavad neile väärtusi, mis on vajalikud hakkasaamiseks nii muusikas kui ka elus.
San Francisco tütarlastekoor on võitnud palju auhindu, sh maineka Margaret Hillise auhinna ja kolm ASCAPi auhinda: 1999., 2004. ja 2011. aastal. Tütarlastekoori kutsutavad regulaarselt koostööle San Francisco Ooper, San Francisco Sümfooniaorkester, Filharmoonia Barokkorkester jpt. Kooril on olnud au esineda paljudes Ameerika ja muu maailma konserdipaikades, sh Maailma Koorisümpoosium Kyotos 2005. aastal. Koor on osalenud Ameerika koorijuhtide assotsatsiooni lääne osakonna sümpoosiumil Salt Lake Citys ja esindanud Põhja-Ameerikat prestiižsel lastekooride festivalil World Vision Soulis ningfestivalil Gateway to Music Keelatud Linna kontserdimajas Pekingis.
San Francisco tütarlastekoori plaadikogu kasvab peagi duubelplaadi “Heaven and earth” võrra. Sellel kõlavad nii vaimulikudkui ka ilmalikud kolmehäälsetele kooridele kirjutatud suurteosed. Koori eelnevate salvestiste hulka kuuluvad “Voices of Hope and Peace”; pühademuusikaga “Christmas”, maailma rahvaste muusikaga “Crossroads” ning itaalia barokkmuusikaga plaat “Music from the Venetian Ospedali”, mis pälvis väga kiitvaid hinnanguid, mh The New Yorkeriarvustajatelt. Koori võib kuulda paljudel San Francisco Sümfooniaorkestri salvestistel, sealhulgas viiel Grammyga pärjatud plaadil.

Valérie Sainte-Agathe on pärit Martinique’i saarelt ja õppinud Montpellieri rahvuslikus konservatooriumis klaveri, kammermuusika ja muusikateooria erialal. Pärast bakalaureusekraadi omandamist muusikateooria erialal Montpellieri Paul Valéry ülikoolis 1993. aastal kolis ta Denverisse, kus alustas karjääri klaverimängija ja hääleseadjana Fort Collinsi Ooperis.
1995. aastal naasis ta Montpellieri ja töötas pianistina Montpellieri Rahvusooperis ningRadio France’ifestivalil, esinedes kontsertidel ja osaledes selliste nüüdisheliloojate nagu John Adamsi, Michael Torke’i ja Steve Reichi loomingu salvestustel.
1997. aastal liitus Valérie Sainte-Agathe Noorteooperiga ja osales mitmes Montpellieri Rahvusooperi ja Noorteooperi lavastuses, alguses hääleseadja, hiljem koormeistrina. 2000. aastal sai temast kunstiline koordinaator ja muusikaline kujundaja, töötadeslauljatega vanuses 6–25 aastat, samuti valmistas koore ette Rahvusooperis, Radio France’i festivalil ja Pariisi Presence’i festivalil.
2005. aastal töötas ta kooride juhina II vokaalkunstide biennaalil Pariisis ning Radio France’i festivalil ooperi “Kuningalapsed” ja oratooriumi “Jeanne d’Arc tuleriidal” lavastustes. Ta oli ka produtsent Didier Lockwoodi džässooperi“¡Libertad!” (“Vabadus!”) maailma esiettekandel Montpellieri Koomilises Ooperis.2008. aastal esitas Valérie Sainte-Agathe Noorteooperi koori ning Montpellieri Rahvusliku Orkestriga Mahleri 3. sümfoonia, mida juhatas Alain Altinoglu. Aastahiljem töötas ta ooperi “Dido ja Aeneas” lavastuse juures.
Aastal 2010 osales ta iga-aastasel Victoires de la Musique’i auhinnatseremoonial, kus tema trupp esitas koos Montpellieri orkestriga Gabriel Fauré “Pavane’i” ja Gian Carlo Menotti “Amahl ja öised külalised”, mida kanti üle ka Prantsuse riigitelevisioonis.Aastal 2012 sai Valérie Sainte-Agathe magistrikraadi kultuurikorralduses Paul Valéry ülikoolis ning oli ülikoolikoori Ecume dirigent.
Valérie Sainte-Agathe on osalenud kaheksal salvestusel koos Montpellieri Rahvusliku Orkestri ja Radio France’i festivaliga. Ta on auhinna Victoires de la Musique laureaat (PrantsusmaaGrammy) ja kahe Orphée d’or’i (Orpheuse kuld) laueraat Honeggeri “Jeanne d’Arc tuleriidal” ja Vincent d’Indy “Välismaal” eest.

18. juunil annab maailmakuulus viis Grammy’t võitnud San Francisco tütarlastekoor Tallinnas kontserdi.

18. juuni kell 19 Tallinna Lauluväljaku Klaassaalis

Kaastegev tütarlastekoor Ellerhein

Dirigendid Valérie Sainte-Agathe ja Ingrid Kõrvits

Klaveril Margaret Halbig ja Sten Heinoja

Piletid hinnaga 3 € saadaval tund enne kontserdi algust kohapeal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *