Jätkub Paavo Järvi ja tütarlastekoori Ellerhein edukas koostöö

Täna, 9. juulil toimub Saksamaal unikaalne kontsert Paavo Järvi dirigeerimisel, kus Bremeni Saksa kammerfilharmoonikud, tütarlastekoor Ellerhein (THK Kullo), Saksa kammerkoor ja solistid esitavad Mendelssohni “Suveöö unenägu”. Üks ja ainus kord selles koosseisus ettekandele tulev teos kõlab tuntud klassikalise muusika festivalil Kissinger Sommer.

Kontsert toimub Bad Kissingeni uhkes Max Littmanni saalis, mis mahutab ca 1000 kuulajat. Kontsert salvestatakse ja antakse välja CD-plaat.
„Lihtsus, helgus, huumor,“ nende kolme sõnaga iseloomustab dirigent Paavo Järvi esitlusele tulevat teost.
Järvi sõnul minnakse õhtusele kontserdile vastu väga hea tundega, kuna kokku on saanud ideaalne meeskond. Laval astuvad lisaks Eestist kohale sõitnud koorile üles ka Saksa kammerkoor, solistid, Saksamaal hästi tuntud näitlejanna Katja Riemann ning Bremeni Saksa kammerfilharmoonikud.

„Ellerhein on kõige vahvam koor, keda ma olen alati armastanud, juba aastaid – sellest ajast peale kui me Sibeliust salvestasime või varemgi,“ sõnab Järvi, kelle dirigeerimisel ning ERSO, RAMi ja Ellerheina esitusel pälvis CD-plaat “Jean Sibelius: Cantatas” 2004. aastal Eesti esimese Grammy.

Ingrid Kõrvits, kes juhatab igapäevaselt Ellerheina, märgib, et esinemine sellisel pika traditsiooniga, suurejoonelisel festivalil on koorile au ja tunnustus. „Oleme väga tänulikud Paavo Järvile, kes meid festivalile esinema kutsus. Kontsert saab kindlasti olema väga eriline, sest esitatakse kaunist ja hingestatud muusikat koos väga hea orkestri, suurepäraste solistide ning maailmakuulsa dirigendiga,“ kommenteerib Kõrvits.

Ettekandele tulev Felix Mendelssohn-Bartholdy “Suveöö unenägu” (op 21 / op 61) on kirjutatud William Shakespear’i näidendile. Kindlasti on kõik kuulnud kuulsat “Pulmamarssi” ja tormilist, virtuoosset avamängu, mille Mendelsshon komponeeris 17-aastaselt.

„Mulle kui muusikule on alati olnud esikohal muusika ja siis sõnad,“ ütleb Järvi, kellele Mendelssohn on üks lemmikutest.
„Sellistest noortest geeniustest oli tegelikult kolm heliloojat maailma muusikaajaloos, kes on kuidagimoodi väga erinevad, aga ka kuidagi seotud: üks oli Mozart, teine Bizet ja kolmas Mendelssohn,“ räägib Järvi. „Kõik surid noorelt, aga kirjutasid ka oma kõige paremad teosed noorelt ning seetõttu on selles muusikas nooruslik siirus ja naiivsus, aga ka geniaalsus, vahetus ja erakordne intiimsus,“ lisab dirigent.

Festival Kissinger Sommer on pika traditsiooniga ja toimub Saksamaal Bad Kissingenis juba 32. korda, sel aastal 16. juunist 16. juulini. Iga päev on mitu kontserti, kokku toimub 63 kontserti erinevates kontserdisaalides. Festivalil esinevad tunnustatud muusikud, ansamblid ja orkestrid üle maailma.

Näiteks juuni lõpus esines BBC Sümfooniaorkester Sakari Oramo dirigeerimisel. Orkestritest esinevad festivalil veel näiteks Birminghami Sümfooniaorkester, Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkester, Münheni Ringhäälinguorkester jt. Lisaks toimub hulgaliselt kammermuusika kontserte suurepäraste interpreetidega.

Paavo Järvi on Bremeni Saksa kammerfilharmoonikute ehk Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen kunstiline juht ning Tokyo NHK Sümfooniaorkestri peadirigent. Ta on ka Pärnu Muusikafestivali kunstiline juht.

Sel hooajal tähistas Tallinna Huvikeskuse Kullo kooristuudio Ellerhein oma 65. sünnipäeva. Kooristuudiosse kuuluvad lisaks tütarlastekoorile ka lastekoor, mudilaskoor ning ettevalmistusrühm. Viimaste aastate kontserdireisid on Ellerheina viinud Austriasse, Hispaaniasse, Itaaliasse, Iisraeli, USAsse, Soome ja Saksamaale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *