IN MEMORIAM John Tavener

4. veebruaril algusega kell 19 toimus Tallinna Niguliste kirikus kontsert Sir John Taveneri (1944-2013) mälestuseks. Kontserdil esinesid Tõnis Kaumann (bariton), tütarlastekoor Ellerhein, kammerkoor Collegium Musicale (dirigent Endrik Üksvärav), keelpillikvartett Prezioso ning Hortus Musicus, dirigeeris Andres Mustonen. Esitusele tulid “Two hymns to the Mother of God”, “Eternity’s sunrise”, “The Lamb”, “Song for Athene. Alleluia”, “Petra: a ritual dream”, “Prayer for Jerusalem”.

John Tavener oli Suurbritannia helilooja kelle looming kuulus vaimulikule muusikale. Ta on ise öelnud, et eriti liigutasid teda hümnid, juba väga varajasest noorusest. Tema esimeseks silmapaistvaks teoseks peetakse kantaati “The Whale”  (“Vaal”). Enamik tema teosed on kirjutatud vaimulikele tekstidele : “Celtic Requiem”, “The beatiful names” (“Ilusad nimed”), teos on araabia keeles ning tekstiks on võetud 99 Allahi nime, mis pärinevad Islami usus väga tähtsal kohal olevast religioosest raamatust Quran.

Kontsert oli liigutav nii kuulajatele kui esinejaile. Publiku tagasiside oli väga positiivne, paljud kuulajad olid saanud suure muusikalise elamuse, mis jõudis sügavale hinge. Tegemist oli kindlasti ühe väga erilise kontserdiga, mida jäädakse veel pikalt meenutama.

Kontserti on võimalik järelkuulata Klassikaraadio leheküljelt:

http://klassikaraadio.err.ee/helid?main_id=1729223&lang=

sir-john-tavener_999X455

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *